Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce. Ponad 70% osób deklaruje, że pije ją codziennie lub kilka razy dziennie, a jedynie 17% nie pije jej wcale. Co zadziwiające, kawa uważana jest za napój niezdrowy, który co prawda pobudza organizm, ale niesie to za sobą szereg skutków ubocznych: od rosnącego pod sufit ciśnienia, przez odwodnienie, na wypłukiwaniu magnezu kończąc. Badania naukowe jednak dowodzą, że kawa jest zdrowa, a zarzuty jej stawiane nie zostały potwierdzone.

Zalety picia kawy

Kofeina zawarta w kawie działa stymulująco na organizm, znosząc zmęczenie. Zwiększa aktywność centralnego układu nerwowego, czyli ułatwia koncentrację i przyspiesza procesy myślowe. Zwiększa też wydzielanie soku żołądkowego, co przyspiesza przemianę materii. Ma również działanie przeciwutleniające. Flawonoidy w niej występujące spowalniają procesy starzenia się naczyń krwionośnych poprzez zablokowanie szkodliwych skutków działań wolnych rodników i poprzez zmniejszanie stanu zapalnego. Kawa jest też dobrym źródłem witamin z grupy B.

Regularne spożywanie kawy obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I i II, choroby serca, nowotwory i uszkodzenia wątroby.

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Filiżanka kawy o pojemności 200 ml zawiera przeciętnie 8 mg magnezu, porządne espresso około 48 mg. Nie jest to oszałamiająca ilość, zważywszy na fakt, że przeciętnie powinniśmy dostarczać 320-420 mg tego pierwiastka. Kawa nie zastąpi więc zbilansowanej diety pod tym względem, ale czy jej picie może powodować ubytki magnezu w organizmie? Po spożyciu 2-3 filiżanek kawy, kofeina powoduje nieco zwiększone wydalanie magnezu z moczem przez 2-3 godziny i następuje utrata magnezu w ilości około 4 mg. Przypominając, że i w jednej filiżance kawy znajduje się 8 mg magnezu, to bilans i tak wychodzi dodatni.

Czy kawa jest zdrowa? Fakty i mity na temat „małej czarnej”

Przeciwwskazania do picia kawy

Polifenole zawarte w kawie mogą wiązać żelazo i hamować jego wchłanianie, dlatego należy unikać picia kawy w trakcie i bezpośrednio po posiłkach.

Kawa nie służy również osobom, które posiadają „wolny” wariant genu CYP1A2, odpowiadającego za szybkość metabolizmu kofeiny. Osoby z „szybkim” genem nie odczuwają negatywnych skutków picia kawy, gdyż kofeina jest szybko wydalana z organizmu, więc jej siła działania jest mniejsza. Natomiast osoby z „wolnym” genem są narażone po wypiciu kawy na bezsenność, uczucie rozdrażnienia, bóle głowy, brzucha, nudności, a także na wystąpienie chorób serca. Obecnie w Polsce są też dostępne badania genetyczne sprawdzające jaki typ genu posiadamy.

Bibliografia:
KOMUNIKAT Z BADAŃ CBOS - Jak zdrowo odżywiają się Polacy?, Nr 106/2019 
Świątkowska Katarzyna, Mity medyczne, które mogą zabić
Agata Witczak, Zdzisław E. Sikorski, Szkodliwe substancje w żywności
Kliknij, aby ocenić ten post!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocen: 0]