Kliknij, aby ocenić ten post!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocen: 0]

Post przerywany to metoda odchudzania, która polega na okresowym ograniczaniu ilości spożywanych kalorii. W ciągu dnia lub tygodnia jest on przeplatany z okresami, w których można jeść normalnie.

Post przerywany można stosować na kilka różnych sposobów.

  1. Interwał 16/8: polega na ograniczeniu jedzenia do 8-godzinnego okna czasowego, a następnie pozostawienie przerwy 16 godzin. Przykładowo, jeśli ostatni posiłek zjedliście o godzinie 7:00 wieczorem, to pierwszy posiłek powinniście zjeść dopiero o godzinie 11:00 w południe następnego dnia.
  2. Post dniowy: polega na ograniczeniu jedzenia tylko do jednego posiłku dziennie, a następnie pozostawienie przerwy 24 godziny.
  3. Post 5:2: polega na ograniczeniu jedzenia do 500-600 kalorii przez 2 dni w tygodniu, a następnie pozostawienie przerwy 5 dni.

Czy warto stosować post przerywany?

Niektóre badania sugerują, że post przerywany może pomóc w utracie wagi, poprawie zdrowia metabolicznego oraz zwiększeniu poziomu hormonów antystarzeniowych. Niemniej jednak, jest to metoda odchudzania, która wymaga silnej motywacji i dyscypliny, aby trzymać się planu. Dlatego też przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu postu przerywanego, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest to odpowiedni sposób dla Ciebie i twojego zdrowia.

Należy pamiętać, że post przerywany nie jest odpowiedni dla każdego, szczególnie dla kobiet ciężarnych, karmiących, osób z chorobami przewodu pokarmowego, cukrzycą, anemia, niedoczynnością tarczycy, dla osób z niskim poziomem cholesterolu czy też z tendencją do zaburzeń odżywiania.

Co jeść w trakcie postu przerywanego?

Ilość kalorii, które powinno się spożywać w czasie okna żywieniowego w poście przerywanym, zależy od indywidualnych potrzeb i celów każdej osoby. Zazwyczaj jednak, zaleca się, aby osoby, które chcą schudnąć, spożywały mniej kalorii niż ich dzienne zapotrzebowanie, podczas gdy osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową, powinny spożywać więcej kalorii niż ich dzienne zapotrzebowanie.

Przykładowo, jeśli twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi 2000 kcal, a celujesz w utratę wagi, to możesz skupić się na spożyciu mniej o 200-300 kcal podczas okna żywieniowego. Natomiast, jeśli twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej, możesz zwiększyć ilość kalorii spożywanych w oknie żywieniowym, np. do 2400-2500 kcal.

Ważne jest, aby pamiętać, że ilość kalorii, które powinno się spożywać w czasie okna żywieniowego, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i celów każdej osoby, a także, żeby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

W trakcie postu przerywanego, ważne jest, aby pamiętać o zdrowym i zrównoważonym odżywianiu. W oknie żywieniowym należy skupić się na spożywaniu produktów pełnoziarnistych, warzyw, białka zwierzęcego lub roślinnego, a także na umiarkowanym spożyciu tłuszczów i nabiału.

Niektóre przykłady zdrowej diety w trakcie postu przerywanego mogą obejmować:

  • Posiłek składający się z kurczaka lub ryby, warzyw i ryżu brązowego.
  • Sałatka z awokado, jajkiem, pomidorem i szynką.
  • Zupa warzywna z soczewicy lub ciecierzycy.
  • Kanapka z pełnoziarnistego chleba z pastą z ciecierzycy lub hummusu i warzywami.
  • Owsianka z owocami i orzechami.

Najlepiej unikać produktów przetworzonych, fast foodów i słodyczy, ponieważ te produkty zwykle zawierają dużo cukru, tłuszczu i soli. Warto też unikać spożywania zbyt dużych ilości alkoholu, który zwiększa kaloryczność posiłków.